Feniks
Administrator
Dołączył: 29 Cze 2005
Posty: 561
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
|
ABC sondy
Sonda
Dobrze zrobiona sonda nie tylko wzbogaca tekst główny, ale i uczy umiejętności kontaktowania się z różnymi typami ludzi.
Sonda polega na zebraniu i przekazaniu wypowiedzi wielu osób na jeden temat. To najlepszy i najszybszy sposób na dowiedzenie się, co myślą lub wiedzą inni ludzie. Jako gatunek dziennikarski może być uzupełnieniem głównego artykułu w gazecie lub samodzielną rubryką.
Jeśli piszemy duży tekst o walentynkach, to sonda wśród licealistów na temat ich pierwszej miłości będzie wzbogacała i ożywiała główny materiał.
Ile osób zapytać?
Tyle, ile się uda, ale nie liczba, lecz jakość odpowiedzi się liczy. Czasem wystarczy pięć, ale zróżnicowanych, ciekawych odpowiedzi, by sonda miała swoją wartość. Ale im więcej materiału, tym lepiej. Przed opublikowaniem wybierzesz te najlepsze.
Sonda nie może być anonimowa
W sondzie telewizyjnej jest to o tyle proste, że widać i słychać konkretnego człowieka, który zgodził się udzielić nam wypowiedzi. W radiu mamy nagrany dźwięk, który jest dowodem samym w sobie. W sondzie prasowej, obok wydrukowanych odpowiedzi, zazwyczaj publikowane są zdjęcia Twoich rozmówców. I tu jest największa praca do wykonania. Robiąc sondę, musisz nie tylko przygotować się do danego tematu, spisać najciekawsze wypowiedzi i zdobyć fotografie. Zawsze pytaj o imię i nazwisko swoich rozmówców. Jeśli nie jesteś pewien, czy usłyszałeś je prawidłowo, poproś o powtórzenie lub o zapisanie na kartce. Będzie to świadczyć o Twojej rzetelności dziennikarskiej i szacunku dla rozmówcy.
Zanim zrobisz sondę:
* Zastanów się nad tematem sondy i dobrze się do niego przygotuj: poszperaj w gazetach, internecie, jeśli masz jakieś wątpliwości, sprawdź je u źródeł. Zanim zaczniesz pytać innych, musisz wiedzieć, czego chcesz się dowiedzieć.
* Wymyśl pytanie, które zadasz. Dobrze, żebyś miał w zapasie jeszcze kilka innych, pomocniczych pytań, w razie gdyby Twoi rozmówcy nie wiedzieli, jak odpowiedzieć na Twoje pytanie. Zamknięte i niekonkretne pytanie prowokuje do krótkiej i niekonkretnej odpowiedzi.
* Nie zapomnij o dyktafonie i notatniku. Sprawdź, czy dyktafon dobrze nagrywa, ale nigdy nie polegaj na nim od początku do końca. Zawsze możesz mieć pecha i baterie się wyczerpią. Dobrym przyzwyczajeniem jest notowanie wypowiedzi swoich rozmówców w notesie (o ile jest to możliwe) albo przynajmniej zapisywanie tej odpowiedzi hasłowo. Poza tym nie będziesz musiał poświęcić aż tak wiele czasu na spisywanie wypowiedzi.
* Odpowiednio się ubierz – czasami zrobienie sondy zajmuje pół dnia, a cienka kurtka w zimie na pewno nie pomoże Ci się skoncentrować na rozmowie z ludźmi.
Kilka rad od specjalisty:
radzi Małgorzata Karolina Piekarska – dziennikarka telewizji TVP3 i magazynu “Cogito”
*
Możesz zmienić swoje pytanie, jeśli nie uzyskałeś żądanej odpowiedzi. Musisz wiedzieć, czego chcesz się dowiedzieć.
*
Nie zrażaj się odmowami przechodniów! Ludzie czasami naprawdę się spieszą albo nie mają nic ciekawego do powiedzenia. Jeśli nie ta, to na pewno kolejna osoba odpowie na Twoje pytanie.
*
Postaw na śmiałość i odwagę. Nie zaczynaj zdania: “Przepraszam, chciałbym zadać jedno pytanie...”. Po prostu je zadaj, prosto z mostu.
*
Uzbrój się w cierpliwość – robienie sondy to ciężka praca: bieganie od osoby do osoby, odmowy.
*
Nie obrażaj się! Nie wszyscy Twoi rozmówcy będą mili, dlatego to właśnie Ty powinieneś zachować się jak profesjonalista i nie dać się sprowokować do nieparlamentarnej dyskusji.
Przykład dobrze zrobionej sondy z “Cogito” nr 22:
Pytanie: Jakie masz plany na nowy rok?
Martyna Głębocka, maturzystka z Łomży:
Nowy Rok to ostatni dzwonek, żeby wziąć się do nauki. Moje postanowienie to solidna praca i przygotowanie do matury. Jestem osobą rozrywkową i trudno jest mi wytrzymać bez zabawy, ale obiecałam sobie, że teraz trochę przystopuję. Kolejne postanowienie to praca. Chciałabym wreszcie zacząć zarabiać, by mieć w końcu własne pieniądze.
Tomasz Chacik, maturzysta z Siedlec:
Od nowego roku koniec z używkami. Papierosy i inne sprawy. Interesuję się sztukami walki i wreszcie postanowiłem się wziąć za siebie. Zadbać o swoją kondycję. Poza tym po maturze zamierzam wyjechać za granicę do pracy.
Piotrek Siewko, licealista z Białegostoku: en rok zapowiada się wyjątkowo pracowicie. Pierwsza połowa będzie się kręcić wokół nauki, bo czeka mnie matura i rekrutacja na studia. Oczywiście, w przerwach znajdę czas i na imprezy. Wakacje za to planuję bardzo intensywne.
Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|